Bug Bounty Mindenkinek

hacker

A digitális tér folyamatosan (és rohamosan) változó, fejlődő világában a kiberbiztonság minden méretű szervezet számára megkerülhetetlen tényezővé vált. A cégek szempontjából a biztonsági intézkedéseik hatékonyságának erősítésének és növelésének egyik – legjobb – módja a bug bounty programok bevezetése.

A hibavadász programok egyre népszerűbbé és elterjedtebbé válnak, mivel egyszerre kínálnak költség-minimalizáló és hatékony módszert a szoftveralkalmazások és weboldalak sérülékenységeinek azonosítására.

Egy bug bounty program segítségével a cégek időben azonosíthatják és kezelhetik a feltárt sérülékenységeiket, még mielőtt azokat a rosszindulatú hackerek kihasználnák.

A behatolás vizsgálat minden esetben fontos része egy átfogó kiberbiztonsági programnak.

Viszont!

A hagyományos értelemben vett módszerek rendkívül időigényesek és költségesek lehetnek, valamint sok esetben nem tárnak fel minden biztonsági rést a szervezetek rendszereiben, amellyel szemben egy bug bounty program beépítése a védelmi stratégiába időt és pénzt takaríthat meg.

Miért van szükségünk egy bug bounty programra?

Mivel a cégek egyre több érzékeny információt tárolnak az online térben, a kibertámadások elleni védelem kialakítása még soha nem volt olyan fontos és életbevágó, mint napjainkban.

A bug bounty programok arra ösztönzik a biztonsági szakértőket és etikus hackereket, hogy erkölcsös módon azonosítsák és jelentsék a biztonsági réseket, hibákat a szoftverekben, weboldalakon vagy az alkalmazásokban.

A bejelentett és elfogadott sérülékenységekre a bejelentő(k) jutalmat kaphatnak. Ez a megközelítés idő- és költséghatékony módszert biztosít a sérülékenységek azonosítására és feltárására.

A bug bounty programok növekvő népszerűsége és elterjedése a kibertámadások, illetve a vele járó incidensek számának növekedésével magyarázható.

A sérülékenység vizsgálat lefolytatása napjainkra (sok esetben) már kötelező a cégek számára. Itt van például a NIS2, illetve annak magyar jogba átültetett törvénye, amely szintén előírja a sérülékenységvizsgálatok vagy behatolástesztek elvégzését. Ezen folyamat egy kibertámadást szimulál, melynek célja a sebezhetőségek azonosítása az elektronikus rendszereikben.

Amennyiben nem folytatnak le behatolás vizsgálatot – mivel például nincsenek meg hozzá a szükséges humán vagy anyagi erőforrásaik –, abban az esetben a szervezetek nem lesznek képesek azonosítani a sérülékenységeiket, valamint nem fogják tudni megelőzni a biztonsági réseken keresztül indított támadásokat.

A hibavadász programok ezen probléma kiküszöbölésére jöttek létre, mely keretében a szervezetek különböző összegű jutalmak által ösztönözhetik a biztonsági szakértőket, etikus hackereket, hogy azonosítsák és jelentsék a feltárt sebezhetőségeket.

A bug bounty programok egy plusz védelmi réteget biztosítanak cégünk számára, amely lehetővé teszi olyan sérülékenységek azonosítását, amik potenciálisan észrevétlenek maradnának a rendszerekben.

Milyen formái lehetnek a hibavadász programoknak?

A hibavadász programoknak több formája is létezik, ideértve a privát, a nyilvános és a helyszíni programokat.

A nyilvános programok bárki számára, míg a privát programok kizárólag a szervezet által meghatározott/meghívott személyek vagy csoportok számára elérhetőek.

A helyszíni programok – nevükből adódóan – a cég laborjában / a helyszínen biztosítanak lehetőséget a szakértők és hackerek számára a tesztelésre.

A bug bounty programok egyik legfőbb előnye, hogy arra ösztönzi a megbízott hackereket, hogy az azonosított sebezhetőségek kihasználásából eredő személyes haszonszerzés helyett etikus módon jelentsék azokat a szervezetek felé.

Ezen programok emellett javítják a szervezetek kiberbiztonsági helyzetét azáltal, hogy arra buzdítják őket, szigorúbb biztonsági intézkedéseket vezessenek be. A feltárt sebezhetőségek ezáltal egy értékes visszajelzést nyújthatnak részükre az információbiztonsági szintjük felmérésére vonatkozóan.

Az összetett problémák megoldására az egyik legnépszerűbb megközelítéssé a crowdsourcing (tömegek bevonása) vált, amit kiválóan reprezentálnak a bug bounty programok. A crowdsourcing megközelítés egyik legnagyobb előnye, hogy különböző egyének, csoportok számára kínál együttműködési lehetőséget a problémák gyors és hatékony megoldása érdekében.

Ezt a megközelítést alkalmazva a cégek a hibavadász programok használatával a legkülönbözőbb készségekkel, tapasztalatokkal és szakértelemmel rendelkező egyéneket érhetik el, illetve vonhatják be a sérülékenységek azonosítása és kezelése céljából.

Ilyen programok alkalmazása, illetve a hagyományos értelemben vett behatolás vizsgálat együttes lefolytatása garantálja a legerősebb és legátfogóbb védelmet a biztonsági rések felderítésére és kezelésére.

Miben különbözik a sérülékenység vizsgálat és a bug bounty?

A klasszikus sérülékenység vizsgálat szintén elengedhetetlen eszközzé vált a vállalatok infrastruktúrájában és alkalmazásaiban lévő sebezhetőségek azonosításához, azonban ennek a vizsgálatnak vannak korlátai is.

A vizsgálat gyakran ütemezetten kerül lefolytatásra, mely csak annak időpontjában ismert sebezhetőségeket képes azonosítani.

Ezt a hiányosságot segít kiküszöbölni a bug bounty program, hiszen folyamatos és proaktív megközelítést biztosít a sebezhetőségek felderítéséhez, így nem csak egy idő pillanatról kapunk eredményt.

Ezekben a programokban a szervezeteknek lehetőségük van minden egyes sebezhetőség azonosításáért úgynevezett “vérdíjat” kínálni, aminek mértékét az adott biztonsági rés kritikussága határozza meg.

Ezen “vérdíjjal” ösztönözhetőek az etikus hackerek, szakértők a biztonsági rések feltárására és jelentésére, mely sokkal költséghatékonyabb megoldás, mint egy külső fél általi behatolás vizsgálat végrehajtása.

A bug bounty programok alkalmazásával biztosíthatjuk a sérülékenységek azonosítását, azok támadok általi kihasználása előtt.

Mit tegyek, ha cégem bug bounty programot szeretne indítani?

Amennyiben vállalatod bug bounty programot szeretne indítani, megbízhatsz ezzel egy erre a területre specializálódott céget, mint a HACKTIFY is.

A bug bounty platform szolgáltatója biztosítja a program zökkenőmentes és hatékony működését, így cégednek csak a hibák javításával kell foglalkoznia, minden más adminisztrációs, kommunikációs feladatot a szolgáltató lát el.

A kényelem és egyszerűség mellett másik előnye a bug bounty platform vagy vagy szolgáltató igénybevételének, hogy pártatlanságot tudnak biztosítani a program használatával kapcsolatban. Mivel nem részei a szervezetednek, semleges félként járhatnak el a hibabejelentések ellenőrzése és jutalmazása során. Ez segít biztosítani, hogy a program igazságos és elfogulatlan legyen, amely magasabb szintű részvételt és jelentősebb eredményeket eredményezhet. Mindamellett, hogy a sérülékenységek validálásában, a hibák javításában is segítséget tudnak nyújtani.

Plusz egy előny, hogy az ilyen menedzselt bug bounty programok nagyobb etikus hacker közösséget képesek elérni, mintha a cég maga próbálna meg kutatókat találni.

Mely nagy cégek esetében találkozhattunk már bug bounty programmal?

A hibavadász programok alkalmazása számos ismert, multinacionális vagy állami szervezet kiberbiztonsági stratégiájának szerves részét képezi.

Az egyik figyelemre méltó példa a Microsoft, amely 2013-ban indította el első bug bounty programját, melyet azóta számos termékre és szolgáltatásra kiterjesztett.

Egy másik példa az Egyesült Államok Védelmi Minisztériuma, amely 2016-ban indította el “Hack the Pentagon” néven futó bug bounty programját. A program átütő sikert ért el, mivel több mint 1400 db sebezhetőséget azonosítottak és javítottak ki általa, mely programot azóta kiterjesztették más minisztériumi területekre is.

Ezeken kívül a Google 2019-ben több mint 6,5 millió dollár jutalmat fizetett ki azoknak a hackereknek, szakértőknek, akik biztonsági problémákat azonosítottak termékeiben, például az Androidban, a Chrome-ban vagy a Google Cloudban.

Ezek a valós életből vett példák kiválóan alátámasztják a bug bounty programok értékét a sérülékenységek hatékony azonosítása, illetve a szervezetek kiberbiztonsági helyzetének javítása területén.

Összefoglalva az eddigieket…

A bug bounty programok egyre népszerűbbé válnak a kiberbiztonsági helyzetüket erősíteni kívánó szervezetek körében. Ez a megközelítés időt és pénzt takaríthat meg a hagyományos sérülékenységvizsgálati módszerekhez képest, miközben átfogóbb képet nyújt a cég biztonsági helyzetéről.

A hibavadász programok olyan kiegészítő szolgáltatást is kínálhatnak, mint a triage és a validálás, amelyek segíthetnek a sebezhetőségek rangsorolásában és hatékonyabb kezelésében.

Cégünk, a HACKTIFY bug bounty platformja, olyan megoldásokat kínál a sebezhetőségek azonosításában és jelentésében, amellyel szervezeted képes lehet proaktív módon kezelni a felmerült sérülékenységeket még annak kihasználása előtt.

Platformunk olyan szabályokkal, irányelvekkel, illetve biztonsági megoldásokkal rendelkezik, amelyek garantálják, hogy a bizalmas adatok valóban bizalmasak is maradjanak.

Ne várj tovább, hiszen a kiberfenyegetések napról-napra erősödnek!

Olvasd el bug bounty programunk részleteit!